Menu Zavřeno

Co si promyslet, než se rozhodnete zaparkovat svoje auto poblíž letiště?

Možná vám po přečtení předchozích článků připadá, že jste konečně našli to své ideální parkovací místo. Je však nutné podotknout, že parkování pod širým nebem rozhodně není vhodné pro každého. Měli byste zvážit množství pro a proti předtím, než svoje přibližovadlo dáte na týden či více v plen velkoměstu.

Parkování zdarma má svá ale

Pokud si zrovna dvakrát netykáte s mapou nebo víte, že to budete mít do Prahy na poslední chvíli, na free místa pro parkování radši zapomeňte. I když přesně víte, kam jet, může se stejně stát, že volno bude až na třetí zvolené lokalitě. A letadlo si na poslední chvíli nestopnete, ani kdybyste se rozkrájeli.

Abandoned car

Jak je na tom moje auto?

Dovolená je od slova dovolit si. Hledáme na ní hlavně uvolnění a odpočinek od běžných problémů. Pokud však stále budete myslet na to, že po návratu od moře budete muset svůj vůz zavézt do servisu, protože mu zlobí převodovka, nejspíš se moc nezrelaxujete. A stání pod širým nebem by vše mohlo ještě zhoršit. V tomto případě se určitě vyplatí najít některá z profesionálních parkovišť, která za příplatek nabízejí služby mechanika, myčku atd.

Jaké bude počasí?

Nebude vadit, že se interiér vozu přehřívá na slunci nebo je naopak vůz vystaven hlubokému mrazu? Navíc, pokud běžně používáte ochrannou plachtu nebo alobal na přední sklo, tak u dlouhodobějšího parkování na to zapomeňte. I v relativně klidné čtvrti může jít o lákavou pozvánku pro zloděje, kteří budou vědět, že se odsud nějaký ten den nehnete.

Nemám v autě nic cenného?

A ještě jednou k nenechavým lapkům: ať vás ani nenapadne si uvnitř auta něco nechat – znáte to, auto není trezor. Osobně doporučuji i vymontování dražšího autorádia – pro jistotu.

Nevadí mi, když budu muset dojít kousek pěšky?

Tato otázka je zvláště palčivá v případě, že jedete na rodinnou dovolenou s nejmenšími dětmi, která vyžaduje spoustu zavazadel a volných rukou. Parkování zdarma totiž v žádném případě neleží hned před terminály – často je třeba překonat několik stovek metrů, případně si vypomoct taxíkem.

Přečtěte si o  Hledáte levné parkování u letiště? Značky vás zavedou na pěkně mastná místa!

Máte-li čas, můžete rodinu vyložit na oficiálních letištních parkovištích označených jako P1 a P2, kde vám umožní zastavit na 15 minut bez poplatku (více TADY). Potíž s hledáním volného místa to však nevyřeší.

Airplane wing

Kdy se budeme z dovolené vracet?

To je také důležitá otázka. Při nočních příletech mohou být parkoviště v obchodních centrech nedostupná a kličkování opuštěnými ulicemi také není žádné terno. „Von nás sleduje, vopravdu nás sleduje,“ hlasitě upozorňovala moje manželka na muže, který se od letiště odlepil zhruba ve stejný čas jako my, a dělal nám věrný stín. K autu bylo daleko, všude tma tmoucí občas přičísnutá pouliční lampou a já už si začal v duchu sumírovat, kterou tašku bych mohl nabídnout jako výkupné. Jo, ta se špinavým prádlem od dětí by byla ideální.

Naštěstí pán po nějakém čase odbočil, ale stejně to bylo nepříjemné. Měl totiž vizáž ukrajinského bouchače, takže nic, co byste chtěli potkat v pražských ulicích ve tři ráno.

Nebudu se celou dobu o své auto bát?

Pro pohodu na dovolené taky nic moc. Máte-li v Praze nějakého kamaráda, který vám může každý den auto zkontrolovat, využijte ho. Hlavně pro svůj klid, jinak si myslím, že to s tím vykrádáním aut v Praze není tak hrozné, jak se všude povídá. Zvláště u Ruzyně ne. V okolí mám jen jedno rozbité okénko, za to si však švagrová mohla sama. Nechala na zadním sedadle dvě plné sportovní tašky oblečení a někoho to zřejmě zlákalo. Zvlášť, když byly zapnuté a nebylo na první pohled patrné, co v nich je. Škoda za šest tisíc kvůli bezcenným hadrům, které chtěla odnést do místní charity, ale nestihla to. Tomu se prostě říká smůla.

Možná to půjde i líp

A to už je vlastně vše. Osobně s žádným z výše uvedených bodů problém nemám, takže obvykle parkuju, kde se dá. Jedině, když vím, že nebudu stíhat nebo vezu vážně hodně bagančat, tak si najdu hezké malé soukromé parkovišťátko. Ale snad už budu brzo parkovat i přímo na Ruzyni - TADY totiž píšou, že přijdou vážně velké změny. Ale to už je na jinou debatu.

Související příspěvky